Kuidas rindade uuringut mammograafiga tehakse?

19.06.2025

Mis on mammograafia?

Mammograafia on rinnauuring, mille eesmärgiks on naiste rinnahaiguste avastamine ja diagnoosimine. Mammograafia käigus tehakse rinnast röntgenipilt, mida nimetatakse mammogrammiks. Uuringu tegemiseks kasutatakse spetsiaalset röntgeniaparaati, mille nimi on mammograaf. Kuigi rindade kontrolliks ja uurimiseks kasutatakse röntgenkiirgust, siis on mammograafia käigus saadav kiirgusdoos väga väike ega mõju naise tervisele kahjulikult. Mammogrammi ehk rinna röntgenpildi abil on võimalik avastada rinnahaigusi, sh rinnavähki. Mammogramme tehakse nii sõeluuringutena kui ka diagnostiliste uuringutena.

Mammograafia on ambulatoorne uuring, kus rinna röntgenipildi ehk mammogrammi tegemine võtab aega kõigest paar minutit. Kogu visiit koos dokumentide vormistamisega kestab tavaliselt kuni 30 minutit. Uuringu viib läbi eriharidusega radioloogiaõde või radioloogiatehnik. Tema seab patsiendi rinna mammograafi spetsiaalsele plaadile, kus uuritav rind surutakse teise (tihti pleksiklaasist) plaadi abil õhukeseks ning tehaksegi rinnast pilt. Kummastki rinnast tehakse kaks ülesvõtet.

Kuidas rindade uuringut mammograafiga tehakse?

Kuna rind on paar sekundit tugevasti kahe plaadi vahele surutud, võib uuring olla veidi ebamugav. Mõned naised nimetavad seda ka valusaks. Kui tunned protseduuri ajal valu, ütle seda kindlasti õele, kes uuringut läbi viib. Püüa mammogrammi tegemiseks valida aeg, mil rinnad on vähem tundlikud. Kui sul on menstruatsioon, tule uuringule sellele järgneval nädalal ehk tsükli 5.–15. päeval.

Rinda surutakse mammogrammi protseduuri ajal kokku, sest:

Eestis hoitakse pilte digitaalsetes arhiivides, et neid saaks vajadusel võrrelda sama patsienti uute röntgenipiltidega. See võib kasulikuks osutuda haiguse diagnoosimisel ja ravi kindlaksmääramisel.

Kuidas mammogrammi tegemiseks valmistuda?

Täispikk artikkel valdatud Mammograaf Radioloogiakliinik kodulehel.