Esimest korda kuuldeaparaati soetamas? Loe, kuidas valida ja harjuda
14.05.2025
Milliseid võimalusi pakuvad kuuldeaparaadid?
Tänapäevased kuuldeaparaadid on nutikamad kui kunagi varem. Neile saab lisada erinevaid kuulamisprogramme, mis aitavad paremini toime tulla eriolukordades – näiteks mürarikkas keskkonnas, televiisorit vaadates, tuulise ilmaga õues viibides või muusikat kuulates.
Enamik kuuldeaparaate toetab ka silmusvõimendi (Telecoil) kasutamist. See tähendab, et heli ei liigu kuuldeaparaadini läbi mikrofoni, vaid kantakse otse seadmesse spetsiaalse süsteemi kaudu. Näiteks valuutavahetuspunktis, kus teenindaja räägib läbi mikrofoni, jõuab heli kuulmislangusega inimeseni selgelt ja otse kuuldeaparaatidesse – isegi kui teenindaja asub klaasi taga.
Silmusvõimendeid kasutatakse järjest enam avalikes asutustes – näiteks teatrites, kirikutes ja teenindussaalides. Eestis on silmusvõimendi olemas näiteks järgmistes teatrites:
-
Eesti Draamateater
-
Teater Vanemuine
-
Ugala Teater
-
Tallinna Linnateater
-
Kuressaare Linnateater
Kuidas valida sobiv kuuldeaparaat? Kas üks või kaks?
Õige kuuldeaparaadi valik sõltub kuulmislanguse astmest ja igapäevastest kuulamisvajadustest. Kuuldeaparaate leidub erinevates hinnaklassides, kuid kõige olulisem on leida sobiv tasakaal hinna, funktsioonide ja välimuse vahel. Kallimad mudelid pakuvad rohkem võimalusi ning võivad keerulisemates olukordades pakkuda paremat tuge.
Kui kuulmislangus on mõlemas kõrvas, soovitatakse kindlasti kasutada kahte kuuldeaparaati. Kahepoolne kuulmine aitab kõnet paremini mõista – eriti mürarikkas keskkonnas või suuremas seltskonnas – ja võimaldab määrata, kust heli tuleb. Inimese aju on arenenud kahepoolseks kuulmiseks, ning kahe kuuldeaparaadiga jõuab ajju loomulikum ja tasakaalustatum helipilt. Kui võimalik, tasub juba esimesel korral soetada kaks lihtsamat aparaati, mitte üks kallim – nii on harjumine sujuvam ja tulemus tõhusam.
Mida kuuldeaparaatidelt oodata?
Kuuldeaparaadid ei taasta kuulmist täielikult, kuid aitavad kuulmist oluliselt parandada. Järjepideval kandmisel õpib aju kuuldeaparaadi kaudu saabuvat heli paremini töötlema. Selleks, et saavutada parim tulemus, on soovituslik kanda kuuldeaparaate igapäevaselt võimalikult palju ja erinevates olukordades.
Esimestel nädalatel võib tunduda, et taustamüra on liialt esil, kuid aja jooksul harjub aju ning keskendub taas olulistele – eelkõige kõne – helidele. Täielik kohanemine võtab tavaliselt aega 1–2 kuud. Soovitame alustada kandmist järk-järgult: esimesel päeval 1 tund, teisel päeval 2 tundi jne.
Kuuldeaparaadi esmasel seadistamisel saab patsient täpsed juhised seadme kasutamiseks ja hoolduseks – kuidas vahetada patareisid, puhastada kõrvaotsakut, sisestada aparaat kõrva ning muuta kuulamisprogramme. Kui kuulmislangus aja jooksul muutub või tekib ebamugavust, on kuuldeaparaate võimalik ümber seadistada.
Audiomed kuulmiskeskus on pühendunud kuulmisprobleemidega inimeste aitamisele. Konsulteerime nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Pakume täisteenust, alustades konsultatsioonist ja uuringutest kuni igale kliendile sobiva lahenduse leidmiseni.
www.kuulmiseni.ee
+372 533 11 099
parema@kuulmiseni.ee
Kotka Tervisemaja C maja
II korrus