
Millal kasutatakse rindade uuringuks ultraheli?
21.04.2025
Ultrahelikujutised näitavad keha siseorganite ülesehitust ja liikumist ning samuti veresoontes voolavat verd. Ultraheli on tavaliselt täiesti valutu uuring, mis aitab…
Loomuliku arengu ja teismeea kriiside taustal võib ebasoodsate sündmuste ja läbielamiste koosmõjul kujuneda depressioon. Kõrvaltvaatajal võib olla raske teha vahet, kas tegemist on arengukriisi või meeleoluhäirega. Teismeline ise tajub muutust ning enamasti on abi saamisest huvitatud.
Teismeiga iseloomustavad märksõnad on energia, spontaansus, ambivalentsus. Enesekontrolli psühholoogilised mehhanismid ei toimi võrreldes tundelise aktiivsusega eriti hästi. Vastuolulisus nii mõtetes, tunnetes kui ka tegutsemises on normaalne, kuid seda on raske taluda nii noorel endal kui tema lähedastel. Psühholoogilist kaugenemist vanematest võib tajuda võõrandumise või hülgamisena. Lapsepõlve lõppemise kogemine võib tuua kaasa sügava kurbuse. Lähisuhted võivad kiiresti vahelduda, kuid tundeskaala on väga intensiivne. Sooidentiteet kujuneb uuel tasandil. Noore minapilt kujuneb erinevate psüühiliste protsesside koosmõjus, endast aru saada ja teistele mõistetav olla pole kerge. Nooruk esitab endale eksistentsiaalseid küsimusi: „Kes ma olen? Mis on elu mõte?“
Oluline on tunda ära depressioonile viitavaid tundeid ja sümptomeid. Depressiooni peale peab mõtlema, kui teismelisel esinevad järgmised tunded ja sümptomid:
Kõik need tunded ja sümptomid võivad lühiajaliselt esineda igal lapsel. Kui neist kolm või enam esinevad samaaegselt ja pikema aja kui paari nädala vältel, siis võib see olla depressiooni märk.
Depressioonile viitab noore käitumise muutumise ulatus, raskused ilmnevad mitmes vallas: koolis hakkamasaamine halveneb, trennid ja huvitegevused jäävad kõrvale, sõpradering muutub.
Samas, paljudel depressiivsetel noortel on tugev kohusetunne ning nad pingutavad palju, et koolis edukus säiliks, vanem aga näeb kõrvalt, et õppimiseks kuluv aeg aina pikeneb, lapsel on mitmeid kehalisi kaebusi, uni ja isu on kadunud.
Sageli esineb depressioon koos ärevushäirega, noor kurdab pidevat pingetunnet, n-ö värinat kehas või siis paanikahooge. Nii depressiooni kui ka ärevuse sümptomid omakorda valmistavad noorele kannatusi ja hirmu, et tervis läheb järjest halvemaks. Depressiooni ja ärevushäire hindamiseks võib kasutada EEK-2 küsimustikku. Selle tulemusi on vaja täiendada noort küsitledes, andes talle võimaluse kaebustest pikemalt rääkida.
Depressiooni põhjustanud sündmuste jada ei ole lihtne taastada. Tavaliselt on kuhjunud erinevad eluraskusused: koolikiusamine; kodused probleemid (vanemate omavahelised halvad suhted või lahutus, vanema krooniline alkoholitarvitamine, vanemate haigused, pere rahamured, teise kohta kolimine); pettumused lähisuhetes või sõpradega suhtlemisel; kehalise, seksuaalse või emotsionaalse ahistamise ohvriks langemine; halb kehaline tervis või spordivigastused, mis ei lase meeldiva tegevusega edasi tegeleda, mured seoses kehakuvandiga; pereliikme, sõbra või ka lemmiklooma surm. Põhjuseid võib olla palju ja vahel näib depressioon tekkivat kui n-ö välk selgest taevast – noor tunneb ennast väga halvasti, kuid ühtki sündmust või olukorda, mis võiks olla selle põhjustanud, ta ei tunneta.
Depressiivsel noorel võib esineda ohtlikku käitumist:
Depressiivne noor vajab lisaks medikamentravile kindlasti psühholoogilist abi: nõustamist ja psühhoteraapiat. Kui aitaja on kindel, et noor ei ole otseselt ohus – ei vaja vägivallaohvrina kohest välist sekkumist, ei ole suitsiidiplaanidega –, siis on vaja planeerida nõustamine ja koostada realistlike eesmärkidega raviplaan. Eesmärgid oskab esile tuua teismeline ise, kui temalt küsida, missuguseid muutusi ta kõigepealt vajab ja ootab.
Kohtumiste struktureerimiseks võib soovitada Cambridge’i ülikoolis koostatud lühikese psühhosotsiaalse sekkumise (LPS) (Brief Psychosocial Intervention) metoodikat, mille autorid on dr R. Kelvin, dr P. Wilkinson ja prof I. Goodyer.
LPS on nõustamise metoodika, mida võib viia läbi nii arst, õde kui ka psühholoog. LPS-i läbiviimiseks ei ole vaja psühhoterapeudi väljaõpet. LPS-i teoreetiline pool koosneb erinevatest teemadest, mille läbiarutamine aitab depressioonist paranemisele kaasa.
Sekkumise läbiviimiseks on vaja planeerida vähemalt kuus kohtumist, igal kohtumisel keskendutakse 1–2 teemale. Kohtumised ei pea olema pikad, piisab ka 30 minutist. Soovitatav on esimesed neli kohtumist teha neljal järjestikusel nädalal, järgmised kahenädalase vahega. Oluline on hoida kohtumistel sõbralikku ja asjalikku õhkkonda, keskenduda olevikule, praegu toimuvatele sündmustele, olla patsiendi suhtes hooliv ja toetav, kindlustunnet pakkuv.
Tähelepanu vajab nooruki vanemate kaasamine LPS-nõustamisse. Vanemate mure lapse tervise pärast tuleb ära kuulata. Teismelise ravi edukus sõltub omakorda palju sellest, kuidas vanemad õpivad mõistma oma last, depressiooni olemust ning lapse toetamise võimalusi. Sageli on vanemad eelnevat olnud nõudlikud ning vajavad aega mõistmaks, et nõudlikkusest loobumine ei ole allaandmine, vaid hoolimine. Olenevalt varasematest peresuhetest sobivad vahel LPS-sessioonid teismelisele ja tema vanemale koos, vahel vajab kumbki eraldi nõustamisaegu.
LPS-nõustamise järel saab noore vajadusel suunata psühhoteraapiasse.
Vaimse tervise teemal on ilmunud palju raamatud, siinkohal võib soovitada kolme.
Häid materjale psüühikahäirete kohta on peaasi.ee lehel, inglise keeles on sarnane veebileht www.minded.org.uk.
Artikli autor on dr. Piret Visnapuu-Bernadt, lastepsühhiaater, laste ja noorte psühhoanalüütiline psühhoterapeut. Artikli valmimist toetas Lundbeck Eesti AS
Avaldatud ajakirjas Perearst oktoober 2019
21.04.2025
Ultrahelikujutised näitavad keha siseorganite ülesehitust ja liikumist ning samuti veresoontes voolavat verd. Ultraheli on tavaliselt täiesti valutu uuring, mis aitab…
16.04.2025
Ortodont on hambaravi eriarst, kelle töö ulatub palju kaugemale esteetikast. Ortodont aitab küll saavutada ilusa ja sirge naeratuse, kuid ortodontiline…
24.03.2025
Niine Nahakliinikus on võimalik broneerida vastuvõtt pea- ja kaelakirurgi ja kõrva-nina-kurguarsti (KNK) juurde, et leida lahendus erinevatele tervisemuredele, mis on…
21.03.2025
Loomuliku arengu ja teismeea kriiside taustal võib ebasoodsate sündmuste ja läbielamiste koosmõjul kujuneda depressioon. Kõrvaltvaatajal võib olla raske teha vahet,…